O tom, jak se nám líbilo ve Střední Americe jsme se náležitě rozepsali v článku Střední Amerika: Proč jsme ji málem nedali. Tentokrát přinášíme rady a typy na cesty vám všem, kteří se do těchto končin vydáváte, a to nejen na motorce. Tak pojďme na to.

Střední Amerika, co tam vůbec patří?

Máme-li se v tomto článku rozepsat na téma Střední Amerika, bylo by více než vhodné si na začátek srovnat pojmy. Věc se má tak, že pod pojmem Střední Amerika si každý představí něco jiného. Záleží totiž jaká hlediska při pohledu na mapu zohledňujete. Co člověk, to názor. Pro účely tohoto článku jsme si vybrali hledisko geografické, a tak do Střední Ameriky řadíme pouze sedm nezávislých států, jmenovitě Belize, Guatemalu, Salvador, Honduras, Nikaraguu, Kostariku a Panamu, nikoli však Mexiko, které se z geografického hlediska řadí spíše do Ameriky Severní. Hledáte-li tedy základní informace o Mexiku, odkážeme vás na náš starší článek Severní Amerika: Shrnutí a rady na cestu, kam jsme tuto zemi zařadili. Toliko k Mexiku a teď už hurá na tu Centrální Ameriku.

Střední Amerika trasa WayAway

Belize

Jelikož formálně má tento maličký stát na východním pobřeží Střední Ameriky pod palcem její veličenstvo královna Alžběta II., domluvíte se tu v pohodě anglicky. Radujte se, veselte se, protože všude jinde ve Střední Americe takové štěstí mít nebudete. Přízvuk místních je sice poněkud šmrncnutý Karibikem, na to však člověk velmi rychle zvykne a o to víc ho pak komunikace s místními baví. Zdejší obyvatelé jsou směsicí potomků afrických otroků, Mayů a evropských osadníků. Kromě angličtiny tu tak narazíte také na španělštinu, belizskou kreolštinu, ale i původní jazyky domorodých obyvatel, Mayů.

Po těch se zde do dnešních dnů kromě jazyka zachovalo také množství ruin, které při svých cestách po Belize můžete navštívit. Seznam těch nejzachovalejších a nejzajímavějších naleznete v článku Top ten Maya sites in Belize.

Cahal Pech, Belize, Střední Amerika

Největší přírodní chloubou této malé země je bez pochyby Belizský bariérový útes zapsaný na seznam světového dědictví UNESCO v ohrožení. Tvoří jej na 130 písečných ostrůvků a korálových útesů rozprostřených v Honduraském zálivu. Třešnickou na dortu je pak světová rarita nesoucí název Great Blue Hole, tedy Velká modrá díra. Tento 124 m hluboký závrt krasového původu vznikl během minulých dob ledových a z výšky připomíná ohromné oko. Pevninská část země je spíše rovinatá, pouze na jihovýchodě se do výše zhruba 1000 m zvedají Maya Mountains (Mayské pohoří), o které se Belize dělí se sousední Guatemalou. Právě zde se nachází množství přírodních rezervací, z nichž některé lze navštívit bez nutnosti placení, dokonce i kempovat se tu dá zdarma. Nejkrásnější národní parky v Belize shrnuje článek 10 National parks in Belize that you need to see before you die.

rezervace Mountain Pine Ridge, Belize, Střední Amerika

Česká Republika má s Belize dohodu o bezvízovém styku, pakliže se jedná o pobyt v maximální délce 30 dní. Víza předem tedy vyřizovat nepotřebujete. O prodloužení pobytu nad 30 dnů lze požádat příslušné migrační úřady přímo v Belize, cena prodloužení je 25 USD na šest měsíců, po jejich uplynutí se pak platí 50 USD za každý další měsíc.  Při výstupu ze země po souši zaplatíte belizské vládě 40 USD na hlavu. Opouštíte-li zemi letecky, bývá zpravidla tento poplatek již zahrnut v ceně letenky. Bližší informace o podmínkách vstupu do země naleznete na stránkách v sekci Víza – režim vstupu.

Co se dopravy týče, hlavní tahy jsou asfaltové a mýtné se zde neplatí. Benzin je tu poměrně drahý (za litr jsme v průměru dali nějakých 35 Kč), ovšem nemusíte se bát. Při rozloze této malé zemičky mnoho benzinu nespotřebujete. Kupříkladu trasa skrze celou zemi od hranic s Mexikem na severu země až po nejjižnější město Punta Gorda však měří pouhých 380 km. My osobně jsme celé Belize projeli na levný mexický benzin a tankovali až na území Guatemaly, kde je benzin oproti místním cenám o poznání lacinější. Platí se tu belizskými dolary (BZD).

Mnozí se mylně domnívají, že hlavním městem je Belize City. To ovšem roku 1961 zničil hurikán, a tak belizská vláda vystavila ve středu země nové hlavní město nesoucí název Belmopan. Žádné velkoměsto ovšem nečekejte. Žije zde pouze asi na 15 000 obyvatel.

Další aktuální informace o Belize hledejte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí v sekci Aktuální doporučení a varování.

Guatemala

Guatemala se svou rozlohou řadí mezi ty větší ze středoamerických států, Česká Republika by se do ní vešla bezmála jeden a půlkrát. Guatemala sousedí se čtyřmi státy, zároveň však její břehy omývá jak Tichý oceán, tak Karibské moře. Největší přírodní chloubou Guatemaly jsou však doposud činné sopky a pohoří Sierra Madre de Chiapas, které v některých místech dosahuje výšky až 4 000 m n. m. Na území celého státu se nachází přes 20 národních parků, z nichž patrně nejznámější je Tikal, zařazený pro své ruiny starověkého mayského města na seznam UNESCO. Veškeré informace ohledně otevírací doby, ceny vstupenek i další zajímavé info najdete na oficiálních stránkách parku. Proč jsme si my osobně tuhle starodávnou mayskou chloubu opředenou tajemnem nechali ujít prozrazujeme v článku Střední Amerika: Proč jsme ji málem nedali.

Přírodní lázně El Paraiso, Guatemala, Střední Amerika

Ze středoamerických států má Guatemala největší počet obyvatel, přičemž asi polovinu z nich tvoří potomci dávných Mayů, a tak zde kromě úředního jazyka, jímž je španělština, uslyšíte také množství jiných původních jazyků.

S potomky Mayů, Guatemala, Střední Amerika

Hlavní tahy jsou pokryty asfaltem, za užívání silnic a dálnic se zde neplatí žádné mýtné. Benzin zde průměrně stojí asi 20 Kč za litr. Oficiální měnou je guatemalský quetzal (GTQ).

Hlavní město rozkládající se na jihu střední části země se jmenuje Ciudad de Guatemala, celým názvem La Nueva Guatemala de la Asunción, a podle oficiálních sčítání lidu v něm žije asi 2,5 milionu obyvatel.

Občan ČR, držitel platného cestovního pasu, může vstoupit na území Guatemaly bez víza a pobývat na něm po dobu nepřesahující 90 dnů ode dne vstupu.

Aktuální informace o bezpečností situaci v Guatemale a další doporučení na cesty po této zemi najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Salvador

Území Salvadoru zhruba odpovídá rozloze naší Moravy. Je to tedy nejmenší středoamerický stát, jeho hustota zalidnění je však naopak největší na celém Americkém kontinentu. Proslýchá se, že velkým problémem Salvadoru je násilí spojené s pouličními gangy. Nejen z tohoto důvodu, ale také z důvodu velké časové tísně, jsme se rozhodli tuto prťavou zemičku na naší cestě vynechat. Snad příště. Zemí ovšem prochází Panamericana, takže projíždíte-li tak jako my Ameriku od Aljašky až po Patagonii, dost možná Salvadorem projíždět budete.

Pro tyto účely vám doporučujeme podrobně si pročíst informace o bezpečnostní situaci a další doporučení turistům na stránkách Ministerstva zahraničních věcí, případně se před odjezdem do země zaregistrovat do systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí umožňující Ministerstvu zahraničních věcí účinně organizovat rychlou pomoc českým občanům v případě přírodních katastrof a sociálních nepokojů v zahraničí). Občané ČR mohou na území státu pobývat po dobu 90 dnů bez víza, pouze s platným cestovním pasem.

Oficiální měnou je americký dolar, průměrná cena benzinu k srpnu 2017 činila 19,25 Kč za litr. Aktuální informace o cenách pohonných hmot na celém světě naleznete například na stránkách Global Petrol Prices. Od roku 2001 je salvadorskou měnou americký dolar (USD).

V hlavním městě San Salvadoru nacházejícím se v centrální části státu žije kolem 300 000 obyvatel.

Honduras

Honduras se řadí mezi nejchudší země Střední Ameriky a zároveň tu doposavaď panuje poměrně neklidná politická situace. Z našeho ryze subjektivního pohledu je to také jedna z nejšpinavějších zemí regionu, odpadky se tu bohužel válí takřka na každém rohu. Ještě, že má Honduras alespoň tak milé a vstřícné obyvatele.

Většinu povrchu země tvoří pohoří s průměrnou nadmořskou výškou 1000 m n. m. Kromě toho má Honduras přístup k Atlantskému i Tichému oceánu. Turisticky patrně nejzajímavější je souostroví Islas de Bahía v Karibském moři. Mnozí tuto skupinu tří hlavních ostrovů a několika dalších menších ostrůvků označují za „turistický ráj“. I potápěči si tu díky korálovým útesům přijdou na své.

Catedral de Comayagua, Honduras, Střední Amerika

Za vstup do země s motorkou se podle oficiálních zdrojů neplatí žádné poplatky, my jsme ale platit museli. O tom, jak celý proces na hranici probíhal, si můžete přečíst v článku Střední Amerika: Proč jsme ji málem nedali. Mýtné se zde neplatí, průměrná cena benzinu je asi 24 Kč za litr. Platí se zde honudraskou lempirou (HNL).

Hlavní město Hondurasu nese název Tegucigalpa (zkráceně Tegus) a podle sčítání lidu z r. 2013 zde žije necelých 1,2 milionu obyvatel.

Občané České republiky mohou na území Hondurasu bez víza pobývat po dobu 90 dnů.

Aktuální informace o bezpečnostní situaci v zemi, stejně jako další doporučení na cesty, najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí v sekci Honduras. Před cestou zvažte také dobrovolnou registraci do registru DROZD spravovaný mimo jiné také Ministerstvem zahraničních věcí.

Nikaragua

Nikaragua patří k jedněm z nejchudších států Střední Ameriky, turisticky je však velmi zajímavá. Příroda v zemi je charakteristická pohořím Kordillery s množstvím sopek a především pak největší jezero v celé Střední Americe nesoucí stejné jméno jako celá země. Jezero Nikaragua je doslova magnetem na zvídavé turisty a cestovatele. Je to totiž světový unikát. Kdysi dávno bývalo spojené s oceánem. Postupem času se však vodní plocha jezera od oceánu oddělila. V jezeře však zůstali žraloci, kteří si zvykli na nové podmínky sladké vody a dodnes zde žijí. Z jezera se vysoko nad jeho hladinu tyčí několik vulkanických ostrovů. Turisticky zajímavá jsou také koloniální města León a Granada.

Nikaragua, Střední Amerika

Mýtné se zde neplatí. Průměrná cena benzinu odpovídá nějakým 23 Kč za litr. Zdejší měnou je nikaragujská córdoba (córdoba nicaragüense – NIO).

Hlavním městem Nikaraguy je Managua ležící při březích stejnojmenného jezera. Žijí zde asi 2 miliony obyvatel.

Ke vstupu do země s českým pasem není nutné vyřizovat žádná víza. Pouze s cestovním pasem zde můžete pobývat až po dobu 90 dní. Před odjezdem do Nikaraguy však doporučujeme pročíst si aktuální informace ohledně vízových povinností na stránkách Ministerstva zahraničních věcí v sekci Nikaragua.

Catedral de Granada, Nikaragua, Střední Amerika

Kostarika

Když nic jiného, dalo by se o Kostarice s klidným svědomím říci, že je ze všech zemí Střední Ameriky ta vůbec nejmírumilovnější. V r. 1949 totiž došlo ke změně ústavy, podle níž nesmí stát vytvořit armádu. Kostarika tak jako jedna z mála zemí světa nemá stálou armádu. Velký důraz se tu klade také na vzdělávání.

Příroda v Kostarice je překrásná. Pás tří různých pohoří, z nichž nejvyšší hora Chirripó se tyčí do výšky 3 820 m n. m., od sebe odděluje dvě nížiny lemující pobřeží Tichého oceánu a Karibiku. Většina obyvatelstva žije ve středu země na pánevní plošině nesoucí název Valle Central. Zde se mimo jiné nachází i hlavní město San José, ve kterém žije asi 350 000 obyvatel.

Kostarika mimo jiné představuje i ráj pro surfaře. Neovládáte-li jízdu na prkně, můžete jen tak lelkovat na pláži nebo se potápět mezi korálovými útesy.

Golfo Colorado, Kostarika, Střední Amerika

Silnice jsou tu v perfektním stavu. Tento fakt si ovšem vybírá svou daň. Za užití dálnic se tu platí, přičemž platbě se nevyhnou ani motorky. Mýtné se vybírá pomocí mýtných bran, platit se dá jak hotově, tak kartou. Důrazně však doporučujeme zvolit variantu platby v hotovosti, velmi tím urychlíte celý proces, čímž obšťastníte nejen zřízence u okénka, ale především řidiče za vámi, kteří se jinak velmi rádi chopí klaksonu.

Když už jsme u těch peněz – mějte na paměti, že právě Kostarika je patrně nejdražší zemí celého regionu. Ceny potravin jsou zde skutečně šíleně vysoké. Oběd v průměrné restauraci vyjde kolem 150 až 200 Kč za osobu, litr mléka vyjde zhruba na 30 až 35 Kč, za tucet vajec zaplatíte od 60 do 80 Kč, půl litru piva vás vyjde na nějakých 50 Kč, za benzin si pak v průměru účtují asi 25 Kč za litr. Místní měnou je kostarický colón (colón costarricense – CRC).

Na Bramboře kolem světa, Kostarika, Střední Amerika

Pro občany ČR byl bezvízový styk s Kostarikou zrušen již v r. 2000. Od té doby můžeme s českým pasem pobývat v Kostarice po dobu 90 dní bez nutnosti vyřizování víz.

Další důležité informace o Kostarice naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí v sekci Kostarika.

Panama

Stejně jako Kostarika, i Panama je jednou z mála zemí světa, která nedisponuje stálou armádou. Mnohem více se však ve světě proslavila pro Panamský průplav spojující Atlantský a Tichý oceán. V Panamské republice žije asi 3,5 milionů lidí (většinu obyvatel tvoří mesticové), z nichž zhruba polovina pobývá v hlavním městě Ciudad de Panamá (anglicky Panama City). Místní podnebí je celoročně horké a vlhké. Národní parky a další chráněná území pokrývají 34 % celého území. Jejich seznam a přehlednou mapu naleznete zde.

Panamská loterie. Výherní lístky se tu prodávají na ulici na každém rohu.

Benzin v Panamě je poměrně laciný, nejlevnější v celém regionu. Za litr benzinu jsme platili kolem 17 Kč. Místní měna se nazývá panamská balboa (balboa panameño – PAB), platí se zde ovšem běžně i americkými dolary.

Občané ČR mohou za účelem turismu vstupovat na území Panamské republiky a přechodně tam pobývat bez víz po dobu až 90 dnů.

Oficiální informace ohledně vízové povinnosti a bezpečnostní situace v Panamě hledejte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí v sekci Panama.

Epesní lustr v kavárně v přístavu Puerto Lindo

PS: Humornou historku o tom, jak se z Fandy div nestal Panamec, si přečtěte v článku Panama: Jak jsem se málem stal občanem Panamské republiky.

Translate »