Dnes tu máme něco speciálního. Výjimečně na náš blog nepřispějeme my, ale necháme tuhle prácičku odvést někoho za nás. Dnešní informacemi nabitý článek pro vás totiž sepsali naši drazí kamarádi, Ivka Chlupová a Láďa Bartoš. A tak než se spolu v příštím článku vrhneme na Bolívii, máme tu dnes ještě naposledy Peru. Tentokrát vás čeká ryze praktický článek na téma jak si za mořem půjčit motorku a procestovat s ní velkou část Peru. Samozřejmě nebudete ani ochuzeni o informaci, na kolik taková sranda vyjde. Tak konec tlachání, tady to máte:

Nejlepší nápady se rodí u piva

Vloni na začátku roku 2017 jsme se rozhodovali kam pojedeme na další naši tradiční motodovolenou. V úvahu přicházely skandinávské země, Rumunsko, Moldávie a Island. Jednoho večera jsme viděli dokument o Machu Picchu a večer u piva Láďa jen tak plácnul, že bychom mohli jet do Peru a že by byla sranda se tam potkat s Kačkou a Fandou. A jelikož stačí jen chtít, z nápadu se po pár dnech stala skutečnost a hromada plánování.

Potřebovali jsme zajistit motorku, koupit letenky a vymyslet jak všechny věci sbalit do kufrů, aby se vešly na motorku (hlavně motooblečení, boty a helmy).

Začali jsme brouzdat po internetu a zjistili jsme, že v Peru je půjčoven opravdu mnoho, záleží jen, odkud chcete vyjíždět, na jak dlouho si chcete motorku půjčit a jaký typ motorky bude pro vás ten nejlepší.

Peru Moto Tours to jistí

Jelikož jsme jeli na motorce dva, potřebovali jsme vybrat takovou motorku, která nás uveze, ale nebude stát majlant. Nakonec jsme se rozhodli pro půjčovnu Peru Moto Tours, která půjčuje motorky v Cuzcu (město kam jsme přeletěli z Limy). V nabídce měli mimo jiné i Hondu XL700V Transalp. Napsali jsme jim e-mail a druhý den jsme měli od majitele Alejandra odpověď, že motorka je „naše“.

Honda XL700V Transalp

Většinu z vás jistě zajímá cena. Půjčení motorky na 14 a více dní nás vyšlo na 100 USD za den. Jelikož jsme si motorku půjčovali na 17 dní, celkem nás půjčení stálo 1 700 USD, takže přibližně asi 37 000 Kč.

Depozit za půjčení motorky činí 2 500 USD. Tuto částku vám vrátí v případě vrácení motorky v nepoškozeném stavu. Takhle vysoká záloha nás trochu vylekala, protože je to velký balík peněz, s kterým jsme při plánování výletu do Peru vůbec nepočítali. A navíc ho lze zaplatit pouze kreditkou nebo hotově na místě. Zašli jsme tedy do banky a zařídili si kreditní kartu s limitem 100 000 Kč, abychom mohli depozit zaplatit.

K motorce jsme si raději zaplatili i pojištění proti krádeži motorky (podmínkou ale je parkování na bezpečném místě např. za plotem, v garáži či na recepci hotelu, což se na cestách ne vždy podaří) a dále pojištění pro případ, že bychom měli nehodu (ta už je se spoluúčastí). Pojištění vychází na 15 USD na den, maximálně 200 USD za půjčení. 15 USD x 17 dní vychází na 255 USD, pojištění nás tedy vyšlo na 200 USD. Díky pojištění nám byl snížen depozit na 1000 USD, což už byla pro nás přijatelnější částka, nicméně kreditku jsme s sebou vezli tak jako tak – kdyby náhodou.

Aby nám v půjčovně motorku rezervovali museli jsme dopředu zaplatit zálohu 200 USD, tu jsme zaplatili jednoduše online přes odkaz, který nám z půjčovny zaslali.

Celkem nás půjčení motorky včetně pojištění na 17 dní stálo 1 900 USD, tedy asi 41 500 Kč. Plus depozit 1000 USD, který nám při vrácení motorky připsali na kartu zpět.

Co vše cena zahrnovala

V ceně zapůjčení motocyklu byly zahrnuty následující položky:

 • půjčení motorky
 • neomezené kilometry (v některých případech je povolený limit najetí kilometrů a v případě překročení se půjčovně platí 0,35 USD/km)
 • nové pneumatiky
 • nový olejový filtr a olej
 • olej na řetěz
 • zadní nosič
 • boční kufry Touratech (36 litrů)
 • nářadí na výměnu duší
 • přední a zadní náhradní duše (v případě použití duše se tato následně platí)
 • pumpičku
 • montpáky
 • gumicuky
 • základní nářadí – klíče, šroubováky apod.

Jak jsme se dostali přes oceán?

Letenky jsme si rezervovali a rovnou zaplatili online přes Student Agency, protože vycházely nejlevněji a také čekání na přestupních letištích bylo v porovnání s ostatními letenkami nejkratší. Letěli jsme z Prahy do Barcelony, z Barcelony do Limy a nakonec ještě z Limy do Cusca. Celkem cirka 24 hodin v letadlech nebo na letištích. Na všechny 3 lety jsme měli povolený váhový limit 30 kg/zavazadlo. Půjčovna měla sice k dispozici na zapůjčení veškeré vybavení – helmy, boty a oblečení, ale za prvé se nám za vše nechtělo platit a za druhé jezdit ve vlastním je prostě lepší. Letenky nás vyšly na 55 000 Kč.

Jak jsme vše sbalili do kurfů?

Dopředu jsme si zjistili jak velké jsou boční kufry na motorce, abychom se do nich se vším vešli. Do jednoho kufru jsme tedy sbalili helmy, motorkářskou obuv a pár dalších drobností. V druhém kufru jsme si vezli motooblečení a vše ostatní – lodní vak (připevnili jsme ho na zadní nosič místo top casu jako další úložný prostor), elektroniku, nepromoky, termoprádlo, drogérku a další potřebné drobnosti. Výhodou půjčovny je, že vám vaše cestovní zavazadla, se kterými jste na místo dorazili, uskladní u sebe, takže nemusíte řešit, co s nimi po dobu cestování na motorce provedete.

Rada všech rad: Hlavně používejte klakson

Po příchodu do půjčovny nás mile přivítali, překvapivě perfektně mluvili anglicky, s čímž jsme se pak už za celou dovolenou v Peru nesetkali. Zaplatili jsme za půjčení motorky, na kreditce nám zastavili 1000 USD a vyjeli s motorkou na silnici. Láďa kontroloval, zda je motorka v pořádku, co vše na ní je a co chybí (chyběla např. zásuvka 12 V, kterou jsme potřebovali pro napájení naší GPS) a já si vzala na starosti papírování.

Půjčit si motorku v Peru je poměrně jednoduché

V půjčovně se nás ptali na itinerář cesty a poradili nám jaká cesta je nejlepší, kde se ubytovat a kolik co stojí. Opravdu cenné rady pro nás Jižní Amerikou nepolíbené a hlavně španělsky nemluvící. Dali nám i mapku cesty k Machu Picchu a rady na cestu. Nejužitečnější rada byla určitě tato: „Používejte klakson a trubte. Na psy, na lidi, na ostatní auta… Zkrátka pořád!“ Hned první den jsme zjistili, že je to opravdu potřeba.

Do Peru jedině s izolačkou (a GPSkou)

Jelikož jsme byli v Peru poprvé a papírová mapa by nám v některých místech byla opravdu jen na ozdobu, potřebovali jsme nutně onu zásuvku na 12 voltů na té motorce mít. Půjčovna má k dispozici i svou GPS značky Garmin (samozřejmě za příplatek), ale my si přivezli svoji. Nejdříve nám tvrdili, že tam žádná zásuvka být nemá, ale přesvědčili jsme je o opaku – na vlastních webovkách měli tuto informaci uvedenou.

Připojení zásuvky byl trochu problém. Nastoupili hned 3 Peruánci a vehementně se snažili o zapojení. Po odpálení dvou adaptérů se zásuvku nakonec podařilo zapojit správně a nakonec vše vyřešili ještě elektrikářské pásky a izolačka. 🙂

Instalace zásuvky 12 V

S prázdnou nádrží nejdál dojedeš

U nás bývá zvykem, že půjčené auto má obvykle plnou nádrž a s plnou nádrží se také vrací. V Peru to mají naopak. V nádrži motorky nebylo skoro nic. Dostali jsme instrukce ohledně benzínu a mapu s cestou k nejbližší benzínce. Do motorky se v Peru tankuje benzín 90, který se na některých místech hůře shání. Když už ho ale seženete, můžete se těšit na celkem fajn pojezd. Kupodivu to na tu devadesátku jelo i ve výškách kolem 4 000 m n. m. 🙂

Někde mají tajné zásoby 90ky

Jak jsme vraceli motorku

Po 17 dnech ježdění na Hondě jsme motorku vrátili bez jediného škrábnutí. Podařilo se nám za celou dovolenou ani jednou nespadnout. Zároveň jsme nevyměnili ani jednu duši, což se prý často nestává, a tak jsme byli v očích zaměstnanců půjčovny celkem rarita.

Na kartu nám vrátili depozit 1000 USD, později jsme se ale dozvěděli, že nám banka depozit stejně vrátila na kartu už dříve a raději kvůli této platbě účet zablokovala. Nechápeme sice proč, ale bylo nám to vlastně jedno, protože to v půjčovně nikdo neřešil.

Suma sumárum

Itinerář cesty: Cusco – Ollantaytambo – Santa Teresa* – Machu Picchu – Cusco – Pucará – Puno** – Canyon del Colca – Camaná – Huacachina – Nazca – Puquío – Abancay – Cusco

Při kliknutí na obrázek přiložené mapy ↓ nebo tento odkaz se vám zobrazí například i výškový profil trasy a tak podobně…

Trasa Iveta a Láďa

Celkem najeto: 3 600 km

Pokud vás naše cesta inspirovala a potřebovali byste poradit ohledně půjčení motorky, co si vzít s sebou, aby se vám vše vešlo na motorku nebo jaká místa v Peru navštívit, neváhejte se na nás obrátit. Rádi se s vámi setkáme i na vyjížďce na motorce. Zastihnete nás na těchto kontaktech:

Ivka – iveta.chlupova@gmail.com

Láďa – gsworld@email.cz

Adiós amigos!

Pod čarou

* Ze Santa Teresy se na motorce na Machu Picchu nedostanete, musíte vlakem a/nebo pěšky. Více na toto téma se dozvíte v článku Peru: Machu Picchu – jak se tam dostat, kolik to stojí, a jak se nám tam líbilo.

** Celou první část plánované trasy z Cuzca na Machu Picchu a pak dolů na jih k jezeru Titicaca jsme jeli společně s Fandou a Kačkou. Ti se pak od nás v Punu oddělili a pokračovali dál na jihovýchod do Bolívie, zatímco my si to štrádovali na severozápad, prozkoumat další části Peru. Společně jsme projeli například Posvátné údolí Inků, o kterém už se Kačka tady na blogu jednou zmiňovala. Pokud vás tato překrásná část Peru zajímá, mrkněte na článek Peru: Posvátné údolí Inků? Větší pecka než samotné Machu Picchu.

A teď už doopravdy Adiós! 🙂

Translate »